Dla naszego czworonoga podróż samochodem może być bardzo stresująca. Niestety wielu kierowców zapomina o bezpieczeństwie psa w trakcie podróży, co może mieć wpływ nie tylko na jego komfort podróżowania, ale również na samą jazdę autem.
Pies podczas jazdy samochodem może odczuwać duży dyskomfort. Przede wszystkim często pojawia się choroba lokomocyjna, która skutkuje takimi objawami jak dezorientacja, czy wymioty. Dla bezpieczeństwa czworonoga warto przed podróżą podać mu leki uspokajające przepisane przez weterynarza. Powinny być podawane na dwie godziny przed planowanym wyjazdem. W trakcie samej podróży należy zatrzymywać się maksymalnie co dwie lub trzy godziny, by pies mógł przejść się oraz załatwić. W trakcie wyjazdu należy też podawać psu płyny w postaci czystej wody oraz karmę, najlepiej suchą oraz lekkostrawną.
Wybierając się w #podróż z pupilem, pamiętajmy że jest on szczególnie narażony na #kleszcze
Dbajmy o nasze #zwierzeta 🐶#pies #dog #przyroda #pieski #piesek #doglife #pieseł #pieskiezycie #polishdog pic.twitter.com/NlQYCxxB17— VACO Zielona Ochrona (@ZielonaOchrona) May 21, 2019
Jest odpowiednim rozwiązaniem dla niewielkich psów. Tuba wykonana jest z materiału łatwego do wyprania oraz wyczyszczenia. Tuba ochronna montowana jest za pomocą pasów do wnętrza samochodu, by nie mogła się przemieszczać. Zwierzę musi mieć również w niej miejsce na spokojne ułożenie się.
W przypadku klatki dla psa mamy lepszą cyrkulację powietrza. Pies może z niej również widzieć, co dzieje się w samochodzie. Klatka jest odpowiednia dla niewielkich psów. Daje lepszy komfort podczas dłuższych podróży. Aby pies mógł być z niej bezpiecznie wyprowadzany, jest w niej umieszczona krótka smycz, którą można odpiąć w momencie, kiedy pies jest podpięty do dłuższej smyczy z regulacją długości.
Szelki są przyczepiane do pasów bezpieczeństwa i dają psu znacznie większą swobodę ruchu. Są odpowiednie dla tych czworonogów, które mają większe gabaryty i są znacznie spokojniejsze w trakcie jazdy autem.
Mata daje psu lepszy komfort jazdy, a także zabezpiecza wnętrze samochodu przed sierścią, czy odchodami. Montuje się ją na tylnym siedzeniu lub w bagażniku samochodów. Ma cztery zaczepy, uniemożliwiające jej przemieszczanie się. Do maty można również zaczepić szelki lub krótką smycz. Pies może wygodnie położyć się na niej i zasnąć w trakcie jazdy.
Innym rozwiązaniem, które pomoże zabezpieczyć psa w trakcie jazdy autem, jest siedzisko samochodowe dla czworonogów, które również zaczepia się o pasy bezpieczeństwa. Możemy również przyczepić regulowane paski do oparcia fotela. Siedzisko da lepszy komfort psu w trakcie podróży, a nam pewność, że pies nie będzie przemieszczał się po samochodzie w trakcie jazdy.
Jeśli posiadamy auto typu combi, możliwe jest również zamontowanie kraty w bagażniku, która będzie oddzielała tylne siedzenia od bagażnika. Pies może bezpiecznie poruszać się po bagażniku, dając nam komfort jazdy i bezpieczeństwo.
Oprócz zabezpieczenia miejsca, w którym będzie siedział nasz pies, warto również zadbać o jego komfort. W podróży na pewno dobrym pomysłem będzie zapewnienie mu dostępu do ulubionego koca lub zabawki. Znajome przedmioty oraz zapachy sprawią, że szybciej się uspokoi, a my bezpiecznie dojedziemy do punktu docelowego. Podczas jazdy zapewniajmy psu bezpieczną zabawę oraz możliwość napicia się wody. Dbajmy o odpowiednią wentylację samochodu, włączając klimatyzację lub uchylając okna.
Podczas przerw w trakcie jazdy psa należy cały czas trzymać na smyczy i pozwolić mu na co najmniej kilkunastominutowy spacer, by mógł poczuć się swobodnie. Najlepiej wybierać trasy, w których trakcie możemy zatrzymać się co najmniej raz na dwie godziny i pójść z psem na krótki spacer. Zapewniajmy mu również wodę oraz karmę, by nie robić zbyt długich przerw pomiędzy kolejnymi posiłkami. Nasz nastrój wpływa na zachowanie psa, dlatego starajmy się nie denerwować w trakcie podróży.