Zdrowie i pielęgnacja

Jak skutecznie chronić psy przed kleszczami?

Jak skutecznie chronić psy przed kleszczami?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Kleszcze to najgorsi wrogowie nie tylko ludzi, ale też zwierząt. Przenoszą poważne choroby, takie jak babeszjoza i borelioza, a do zakażenia dochodzi nie w chwili ukąszenia, lecz po upływie 24–48 godzin od wkłucia. Chorobom odkleszczowym zdecydowanie łatwiej zapobiegać, niż je leczyć, dlatego warto zainwestować w skuteczny środek ochrony. Sprawdź, jak uchronić pupila przed kleszczami!

Autor zdjęcia: Valeria Boltneva/pexels.com

Szczepionka

Szczepionka nie uchroni Twojego pupila przed ukąszeniem, ale pomoże w wypracowaniu odporności na babeszjozę i boreliozę. Uodpornienie poprzez szczepionkę jest jednak zbyt słabe, żeby mówić o pełnowartościowej ochronie przed zakażeniem. Ale szczepienie gwarantuje łagodniejszy przebieg choroby, a przede wszystkim znacząco zwiększa szanse przeżycia zwierzęcia. Szczepienie należy powtarzać raz w roku, a w przypadku podwyższonego ryzyka zakażenia – co pół roku. 

Tabletki na kleszcze

Całkiem niedawno pojawił się nowy preparat na kleszcze w postaci tabletek. Lek po przedostaniu się do żołądka zostaje uwolniony do krwiobiegu, a zawarte w nim substancje czynne rozchodzą się po całym ciele, docierając do miejsc najbardziej narażonych na ukąszenia (wewnętrzna powierzchnia małżowin usznych, zagłębienia pod pachami, przestrzenie między poduszkami łap, brzuch, okolice pachwin). Kiedy kleszcz wbije się w skórę psa, substancja czynna sparaliżuje pajęczaka i spowoduje jego śmierć. Tabletka, co prawda, zabija kleszcze, niemniej nie chroni przed ukąszeniami i chorobami odkleszczowymi.

Kamizelki i obroże przeciwkleszczowe

W walce z kleszczami niepoślednią rolę odgrywają akcesoria z wbudowaną ochroną przed kleszczami i innymi krwiożerczymi owadami. Producenci prześcigają się w rozwiązaniach, oferując przeciwkleszczowe bandamki, obroże z chustką, a nawet kamizelki. Akcesoria dla psów chronią przed kleszczami dzięki zastosowaniu permetryny – substancji czynnej występującej naturalnie w chryzantemach. Atutem odzieży zaimpregnowanej permetryną jest to, że substancja czynna nie trafia bezpośrednio na ciało zwierzęcia, co zmniejsza ryzyko reakcji alergicznej na skórze. Można też kupić gotowe aerozole z permetryną i samodzielnie spryskać odzież, ale trzeba pamiętać, aby czynność wykonywać na świeżym powietrzu, a zaimpregnowane rzeczy pozostawić do wyschnięcia na około dwie godziny.

Szampony przeciwkleszczowe

Ten rodzaj preparatów daje tylko tymczasową ochronę i jest przydatnym rozwiązaniem, gdy Twój pies mało wychodzi z domu albo w przypadku krótkiego wyjazdu w miejsce, gdzie kleszcze występują. Warto też zastosować szampon, kiedy działanie innych środków ochronnych, na przykład kropli, dobiega końca. Szampon przeciwkleszczowy należy stosować z zachowaniem szczególnej ostrożności, nie dopuszczając do tego, by przedostał się do oczu lub na śluzówkę.

Krople na kleszcze

Najczęściej stosowany, a jednocześnie najskuteczniejszy i najbezpieczniejszy środek na kleszcze. Działanie preparatów typu spot-on polega na uwalnianiu przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe substancji aktywnej. Krople są wygodne w użyciu, aplikuje się je na kark i wzdłuż linii kręgosłupa. Ich działanie zaczyna się po upływie doby i trwa przez około miesiąc. Krople wolno wchłaniają się w skórę i są równomiernie rozprowadzane po ciele zwierzaka. Podobnie jak tabletki nie chronią zwierzęcia przed przyczepianiem się do niego pasożytów, za to powodują ich szybką śmierć.

Zdjęcie główne: muhannad alatawi/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*